2012-04-26 Naujausio tyrimo išvada: reikalingas visiškas alkoholio reklamos draudimas

Europos komisija šiandien pristato mokslo tiriamojo projekto „Alkoholio marketingo monitoringas Europoje“ (AMMIE) išvadas. Šio tyrimo, apibendrinusio duomenis apie alkoholio rinkodarą Europoje, išvada nedviprasmiška: tik visiškas alkoholio reklamos draudimas padėtų apsaugoti vaikus ir jaunuolius nuo žalingo alkoholio reklamos poveikio. Projektą, kurį vykdė mokslininkai iš Bulgarijos, Danijos, Vokietijos, Italijos ir Olandijos, bendradarbiaudami su  John Hopkins Bloomberg Visuomenės sveikatos institutu (JAV), iš dalies finansavo Europos komisija, koordinavo Nyderlandų alkoholio politikos institutas (STAP).

 Skaičiai  šokiruojantys

Tyrimo metu, duomenys apie tai, kiek reklamų pamato nepilnamečiai, buvo gauti iš rinkodaros įmonių. Nurodoma, kad per 2 tyrimo mėnesius (2010 m. gegužės ir spalio mėn.) 5 dalyvaujančiose šalyse transliuotos 11122 alkoholio reklamos. Šokiruojantys tyrimo duomenys atskleidė, kad Bulgarijoje, Danijoje, Vokietijoje, Italijoje ir Olandijoje nepilnamečiai su alkoholio reklama televizijoje susiduria nuolatos: vienas nepilnametis vidutiniškai pamatė  44 alkoholio reklamas per 2 mėnesius, vien trijuose televizijos kanaluose. Šiame tyrime nebuvo vertinta, kiek reklamų vaikai ir jaunuoliai pamato kitur: internete, spaudoje, lauko reklamos stovuose, pardavimo vietose ir kavinėse ir kituose televizijos kanaluose, išgirsta per radiją, todėl jaunimas su alkoholio reklama galimai susiduria kelis kart dažniau.

 Reklama nukreipta į jautriausius

 AMMIE projekto duomenų analizė atskleidė, kad vaikai pamato neproporcingai daug alkoholio reklamos, todėl alkoholio reklamos santykinis poveikis vaikams didesnis nei suaugusiems: pavyzdžiui, Nyderlanduose net 27 proc. alkoholio reklamų matė 12-17 metų vaikai, nors jų skaičius bendroje gyventojų populiacijoje nėra toks didelis. Tuo tarpu ši amžiaus grupė, ne tik itin jautri reklamai, bet ir pradeda eksperimentuoti vartodami alkoholį.

Sprogo savireaguliacijos burbulas

 AMMIE tyrimo išvada prieštarauja alkoholio pramonės propaguojamai, tačiau mokslu nepagrįstai nuomonei, kad nepilnamečius nuo reklamos poveikio gali pakankamai apsaugoti alkoholio pramonės įdiegti savireguliacijos mechanizmai.

Tyrime vertintas ir kai kurių alkoholio pramonės savireguliacijos taisyklių laikymasis.  Nustatyta, kad pavyzdžiui, viena iš taisyklių, kad alkoholis neturėtų būti reklamuojamas žmonių grupėms, kuriose nepilnamečiai sudaro daugiau nei 30 proc. (Nyderlanduose 25 proc.) per 2 tyrimo mėnesius buvo pažeista 510 kartų. Daugiausiai pažeidimų nustatyta Danijoje (427 atvejai). Alkoholio pramonės savireguliacijos taisyklės yra tokios, kad praktiškai nesudaro sunkumų reklamuoti alkoholį visoms visuomenės grupėms, nes tik nedaugelyje grupių nepilnamečių santykinė dalis pasiekia trečdalį.

 Daliniai reklamos apribojimai pramonės nejaudina

 AMMIE tyrimas atkreipia dėmesį į tai, kad pramonė nesunkiai randa būdus kaip iš dalies apeiti dalinius reklamos apribojimus: tyrime pateikiamas Nyderlandų pavyzdys, kur uždraudus transliuoti reklamą dienos metu iki 21 val., alkoholio reklamų transliuojama tarp 21:00 iki 22:00 skaičius išaugo 3 kartus. Dauguma ypač vyresnių vaikų tokiu metu dar tebežiūri televizijos laidas ir pamato santykinai dar daugiau alkoholio reklamų.

AMMIE tyrimas dar kartą atkreipia dėmesį į tai, kad tinkamiausias būdas  įgyvendinti Europos alkoholio strategijoje deklaruojamą tikslą – sumažinti jaunimo alkoholio vartojimą – tai visiškas alkoholio reklamos draudimas.

-----------------

 

 

Kontaktinis asmuo:
Aurelijus Veryga
Tel. (8 614) 05 997
Faks. (8 37) 327 349
aurelijus.veryga@gmail.com